Wypadek na drodze – jak wyglądają procedury?

Wypadek na drodze – jak wyglądają procedury?

3 grudnia, 2020 0 przez Rzeczoznawca od cen

Każdy z nas liczy oczywiście na to, że nigdy nie będzie uczestnikiem nieszczęśliwego zdarzenia drogowego. Warto jednak wiedzieć, jak powinno postępować się w razie takiej ewentualności, tym bardziej, że obowiązek pomocy poszkodowanym czy zawiadomienia służb mają nie tylko uczestnicy, lecz także świadkowie wypadku lub kolizji drogowej.

No właśnie – wypadek czy kolizja? Choć często stosuje się te określenia wymiennie, to nie są one synonimami. Wypadek drogowy to takie zdarzenie, w wyniku którego ktoś odniósł obrażenia lub poniósł śmierć. Jeśli efektem są natomiast jedynie straty materialne i nikt nie ucierpiał, wtedy mówimy o kolizji. Jak powinno się zachować w obu tych sytuacjach?

Zawsze należy zacząć od zabezpieczenia miejsca zdarzenia: włącz światła awaryjne, przed wyjściem z auta załóż kamizelkę odblaskową, wystaw trójkąt ostrzegawczy. Następnie oceń sytuację i sprawdź, czy ktoś został poszkodowany.

Spis Treści

Wypadek drogowy

Jeśli są ranni lub zabici, niezwłocznie wezwij służby ratownicze i policję. Opisz dyspozytorowi jak najdokładniej miejsce zdarzenia, odpowiedz na jego pytania i wysłuchaj ewentualnych wskazówek. Po zakończeniu połączenia udziel pomocy poszkodowanym. Oczekując na przybycie służb, nie przestawiaj uszkodzonych pojazdów ani nie ingeruj w inny sposób w miejsce zdarzenia – mogłoby to utrudnić policji ustalenie przebiegu wypadku. Przez cały czas pamiętaj też przede wszystkim o swoim własnym bezpieczeństwie – zachowaj ostrożność i, na ile to możliwe, spokój.

Kolizja drogowa

Jeśli w wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany, nie ma oczywiście potrzeby wzywania służb medycznych. W tym wypadku należy natomiast usunąć uszkodzone pojazdy z drogi, tak aby nie stwarzały zagrożenia i nie utrudniały ruchu. Powiadomienie policji będzie konieczne tylko wtedy, gdy uczestnicy nie zgadzają się co do przebiegu zdarzenia lub gdy zachodzi podejrzenie, że któryś z kierujących był pod wpływem środków odurzających.

Jeśli obie strony są zgodne na temat tego, kto jest sprawcą, udział policji nie będzie konieczny. Konieczne będzie natomiast sporządzenie oświadczenia o kolizji drogowej, zawierającego wszystkie najważniejsze informacje na temat uczestników, pojazdów i samego zdarzenia (formularz oświadczenia warto wydrukować i zawsze wozić ze sobą w samochodzie). Dokument ten będzie podstawą do uzyskania odszkodowania.

Pamiętaj, że jako właściciel pojazdu jesteś zobowiązany do posiadania ważnej polisy OC. Warto wykupić również ubezpieczenia dobrowolne (AC, Assistance, NNW), które pomogą w usuwaniu skutków wypadku lub kolizji na drodze. W znalezieniu najlepszej opcji pomoże Ci internetowy kalkulator ubezpieczeń dostępny pod adresem: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac.

0 0 votes
Twoja ocena