Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Rzeczoznawca od cen

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… wygranym w istot młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, jakie mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, stanowi to „etap mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są toż jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich spotkania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najwyższym wpływie – szokujące dla świata – to te chwila spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem kluczowym będzie ważna zmiana status quo. Rok ten prawdopodobnie stanowić jak wielkie wahadło, wychylające się w ruchu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki ekonomicznej i finansowej, a jeszcze – co równie ważne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do tworzenia polityki mogłoby wtedy oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich siłę w dziale kosztów połączonych z infrastrukturą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istot młodej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Połączonych w kontaktu z brakiem zwrotu z lokacie w ostatnim regionie, wezmą z przygody i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bliskich krajach. Zbiegnie się to w porządku z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie to zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich kondycji i osiąganie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na większe ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to świadczącym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, a jeszcze dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na zysk za dużego szumu medialnego i niskich zwrotów z lokacie. Natomiast w granicę kolejnych zobowiązań w dziale polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako najwyższy na świecie dostawca stosowanego w samochodach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego jedne z najodpowiedniejszych sukcesów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w pełni rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na warunek eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w produktu zwiększonego popytu oraz wyższych cen oraz także jak w sukcesu Rosnieftu ceny jego działalności wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dobrze w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie dopiero w Kształtach Zjednoczonych, a oraz na wszelkim świecie przedstawiono na targ biliony USD w strony kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z koncentracje na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a braki w Kształtach Związanych są szerokie i ciągle rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w system przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a ceny zaczną szybko być w granicę, jak powody będą dołączać do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmianie koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem gospodarczym i finansowym, przedstawiającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz konkurencją ze karty przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch i na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej ujawniająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia działań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę monetarną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedalekim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, oraz do tyłu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z ważnej recesji kredytowej. Od obecnego momentu na rynek ten wpływały negatywnie dwie znaczące roli. Ważną z nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i duże rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była znaczenie istna amerykańska rewolucja w zasięgu produkcji ropy z łupków, w końca której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był rosnący kapitał polityczny i powszechny będący za walką ze zmianami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na moc odnawialną. W efekcie niższych opłat oraz unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – dodatkowo będzie to jednocześnie sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną informacją była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek ostatniego roku, że w kontaktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw trendu w wszystkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w procesie tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w bieżącym etapie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może stanowić modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w kształcie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również oraz własne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą niezmiernie zróżnicowane z lat. RPA idzie w ruchu bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w granicę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do zrozumienia w sprawie co kilka tymczasowego zawieszenia broni w tekście taryf celnych, polityki finansowej i kupna produktów rolnych.

A już na startu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a zarazem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Kształtach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „etycznego i wolnego handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny podanej w wysokości 25 proc. na całkowite przychody brutto na rynku amerykańskim tworzone z prac zagranicznej. Spowoduje to znakomite protesty ze karty partnerów handlowych, ponieważ będą ostatnie w roli stare taryfy w różnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przenieść swoją pracę do Poziomów Połączonych w sensu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana nastawienia w granicę działań na praca lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do wdrożenia istotnego czynnika finansowego i gotowego umocnienia SEK. Jak powszechnie traktowało toż pole w sukcesu szwedzkiej polityki, także jak na startu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za znacznie w nowoczesnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji trafiła do punktu, w jakim społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ważną i ciągle będącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę politykę, tym jedynym wykluczając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy dodatkowo ich myśli były atrakcyjne: otwartość i równość dla wszystkich oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte leczenie może przytłaczać, oraz wszystkie modele muszą być modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, żeby mogły dalej być. Inne kraje nordyckie będą świadczyć o „warunkach panujących w Szwecji” jako o zagrożeniu, zaś nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze powodu na swój status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie podatna na pełne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i przemysłowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Kształtach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest szablonowy i biały, czyli należy do grupy demograficznej, która przechodzi w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc role w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie bardziej liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w coraz znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a jeszcze obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi zapisują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do jakiegoś stopnia przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w myśli cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od momentu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo daje się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, otwierając się na zlecane przez Węgry – zaś w kwestii premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci grających na kwestia praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że kraj ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niezwykłe do utrzymania status quo, a obie ściany będą miały trudności z dotarciem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w organizmie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy ważną zmianę retoryki, która zbiega się w porządku z transferami z UE, ale zaniknie w procesie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na ceny, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek ceny dolara o 30 proc. w sądzie do złota. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i chęciom związanym z będącymi zagrożeniami ze karty Bądź Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i ochrony nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co zrobi z ADR największą wartość finansową na świecie. Końcem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w kwestii prowadzenia całego handlu w ostatnim sektorze zdecydowanie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja wielkiej części światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ leków na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W procesie zaledwie paru miesięcy USD wyda na ceny 20 proc. w sądzie do ADR i 30 proc. w sądzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Twoja ocena