Używany samochód – jak kupić, żeby nie żałować?

Używany samochód – jak kupić, żeby nie żałować?

7 listopada, 2021 0 przez Rzeczoznawca od cen

Zakup samochodu to długoterminowa inwestycja wymagająca niemałych nakładów finansowych. Ze względów finansowych wielu Polaków decyduje się na auto z rynku wtórnego – trzeba tu mieć na uwadze parę istotnych kwestii, aby nabytek okazał się strzałem w dziesiątkę.

Określ, czego potrzebujesz!

 

Chcąc mieć pewność, że samochód posłuży przez co najmniej kilka lat i należycie spełni swoją funkcję, trzeba w pierwszej kolejności określić swoje oczekiwania względem niego. Potrzebne jest przestronne auto rodzinne czy raczej dla jednej osoby? Pokonywane będą nim dłuższe trasy czy w rachubę wchodzi głównie jazda po mieście? Jakie są możliwości finansowe nabywcy? Eksperci z salonu Używane Jak Nowe przypominają, że wydatki nie kończą się wraz ze sfinalizowaniem transakcji kupna-sprzedaży. Utrzymanie samochodu również kosztuje. Składają się na to m.in. wydatki na paliwo, ubezpieczenie, naprawy, zakup części, wymianę opon etc.

 

Znajdź pewnego sprzedawcę!

 

Nikt nie chce kupić przysłowiowego kota w worku, dlatego tak istotne jest nawiązanie współpracy ze sprawdzonym sprzedawcą. Wcale nie musi być to osoba prywatna. Sprzedaż używanych pojazdów jest prowadzona także przez salony i autokomisy – Warszawa to doskonały przykład lokalizacji, gdzie funkcjonuje wiele takich miejsc. Obowiązkiem sprzedawcy jest udzielenie szczegółowych informacji na temat danej oferty, okazanie dokumentacji samochodu i umożliwienie potencjalnemu nabywcy jazdy próbnej. Oględziny to ważny etap procesu zakupowego. Jeżeli ktoś nie czuje się pewnie w temacie, powinien na spotkanie ze sprzedawcą wybrać się w towarzystwie osoby, która zna się na tym. Poza tym wskazane jest połączenie jazdy próbnej z wizytą w zaufanym warsztacie.

 

Pamiętaj o formalnościach!

 

Zakup używanego samochodu nakłada na nowego właściciela szereg obowiązków. Konieczne jest przede wszystkim uiszczenie podatku od czynności cywilno-prawnych oraz zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Trzeba ponadto pamiętać o kwestiach związanych z ubezpieczeniem – w Polsce OC jest obowiązkowe.

0 0 votes
Twoja ocena