Škoda Fabia – osobowy klasyk na dni, miesiące i lata

Škoda Fabia – osobowy klasyk na dni, miesiące i lata

21 sierpnia, 2020 0 przez Rzeczoznawca od cen

Škoda to od wielu lat lider na polskim rynku. Polacy chętnie wybierają różne modele czeskiego producenta. Jednym z nich jest Škoda Fabia, auto z segmentu B, które od momentu pojawienia się w sprzedaży nieco ponad 20 lat temu należy do najbardziej rozchwytywanych samochodów wśród polskich klientów. Przeczytaj krótką historię Škody Fabii, poznaj jej najważniejsze zalety i dowiedz się, jak się nią przejechać bez konieczności udawania się do salonu.

A wszystko zaczęło się w 1999 roku…

Škoda Fabia została po raz pierwszy zaprezentowana szerszej publiczności podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 1999 roku. Samochód został zaprojektowany jako następca dwóch modeli segmentu B czeskiego producenta: Favorita oraz Felicii – pierwszy przestał być produkowany cztery lata przed debiutem Fabii, a drugi dwa lata po jej premierze. Pojazd został zbudowany na bazie płyty podłogowej VW A04, którą wcześniej wykorzystano przy konstrukcji takich modeli jak Volkswagen Polo czy Seat Ibiza. Początkowo Fabia była oferowana wyłącznie w wersji hatchback, ale w 2000 roku wprowadzono na rynek wersję kombi, a rok później sedan. W 2004 roku auto doczekało się face liftingu, który objął modernizację grilla, tylnych lamp i przedniego zderzaka.

Trzy lata później w sprzedaży pojawiła się druga generacja Fabii – nieco większa od poprzednika, nawiązująca stylistycznie do Škody Roomster. Do jej stworzenia ponownie wykorzystano płytę A04 (przemianowaną na PQ24). Tym razem nie zaproponowano klientom wersji sedan. Sytuacja ta powtórzyła się w 2014 roku, gdy zadebiutowała trzecia, obecna generacja Škody Fabia. Zbudowano ją na bazie nowej płyty podłogowej PQ26. Auto stało się szersze, a jednocześnie niższe. W 2018 doczekało się face liftingu: Czesi zmienili przedni pas pojazdu, montując między innymi nowe reflektory LED, oraz deskę rozdzielczą pojazdu. Producent zrezygnował też z produkcji wersji z silnikiem Diesla.

Jeden z najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce

Od wielu lat, a właściwie od momentu rozpoczęcia produkcji, Škoda Fabia plasuje się w ścisłej czołówce rankingu najczęściej rejestrowanych nowych aut w Polsce. Po raz pierwszy do pierwszej dziesiątki trafiła w 2001 roku, zajmując drugą pozycję. Przez niemal 20 lat Fabia nigdy nie wypadła poza podium, kilka razy stając na jego pierwszym miejscu. W 2019 roku znalazła się na trzeciej pozycji: tuż za Octavią, inną konstrukcją czeskiego producenta, oraz Toyotą Corollą, rozchodząc się w liczbie ponad 17 tysięcy sztuk.

Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że Škoda Fabia jest jednym z ulubionych samochodów Polaków. Skąd wynika jej popularność? Wyjaśnień jest co najmniej kilka. Wiele osób postrzega Fabię jako udany kompromis pomiędzy ceną, funkcjonalnością i estetyką. Trzecia generacja modelu jest ładna, pojemna i bezpieczna. Zapewnia liczne funkcje Simply Clever (Przemyślane Rozwiązania), które są znakiem rozpoznawczym marki. To na przykład schowek na parasol pod fotelem pasażera, skrobaczka do szyb we wlewie paliwa czy uchwyt na bilet parkingowy. Mówi się też, że auta marki Škoda są idealnym połączeniem niemieckiej techniki (Škoda od 1991 roku należy do Volkswagena) oraz swego rodzaju swojskości – w końcu to marka czeska, słowiańska, z kraju sąsiadów, a więc jakaś taka bliższa sercu.

Wynajem Škody Fabii na atrakcyjnych warunkach

Przemawiają do Ciebie zalety Fabii? Aby wypróbować ten model auta, wcale nie musisz go kupować. Możesz zdecydować się na wynajem Škody Fabii – zarówno na krótki termin, na przykład na jednodniową podróż, jak i na dłuższy czas, aby dojeżdżać nią do pracy czy wykorzystywać w firmie. Jednym z miejsc, w którym możesz to zrobić, jest ogólnopolska sieć wypożyczalni samochodów ABACUS CAR RENTAL. Oferuje ona Škodę Fabię z instalacją LPG, dzięki czemu koszt paliwa ograniczony jest do minimum. Przy zdecydowaniu się na wynajem krótkoterminowy (do 30 dni) z limitem 300 kilometrów na dobę zapłacisz 99 zł za każdy dzień wypożyczenia auta.

0 0 votes
Twoja ocena