Skazani na Shawshank  lektor

Skazani na Shawshank lektor

26 lutego, 2019 0 przez Rzeczoznawca od cen

Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które potrafi wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po zobaczeniu tego obrazu chce się oglądać go jeszcze za każdym razem, kiedy tylko zdarza się okazja. Istnieją tacy, co zapewniają, iż nie da się skopiować dzieła doskonałego którym jest powieść Stephena Kinga i do tego zwrócić jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że ważna policzyć na palcach jednej ręki.

Skazani na Shawshank lektor pl

Film Franka Darabonta przylega do ostatnich dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od czasu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu działanie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z historią. Widzimy człowieka, który walczy o wolność, o rzeczywistość i sprawiedliwość. Ta modna jest tłamszona, ale gdy jednak zwycięża.

Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank

Film wspomina o małym bankowcu Andym Dufresne, który traci swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł chcieć młody mężczyzna. Proces jest krótki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Sposobie w nim trzymają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje coraz większych oszustw i występków. Trzymanie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady trwające w więzieniu, oraz co najistotniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy czuli się z czarnym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank odbywa się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co było nieprzewidywalne, oraz co odbija swoje piętno na bohaterach dodatkowo w zabawny sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Zobacz pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która przeszła w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która prowadzi porządek w świecie zdeprawowanym i zniszczonym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim trwanie jest jeszcze, kiedy inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu bycia za kratami. Godzi się z aktualnym stopniem rzeczy, jednakże nie wydaje się zniszczyć. Na tyle filmu jego pokora została wynagrodzona. Film jest monologi głównych bohaterów, jakie nie mówią tego co cierpimy na ekranie, ale jakby są naszym jedzeniem i dają wejść w natury bohatera.

zobacz źródło Skazani na Shawshank

0 0 votes
Twoja ocena