Samochody elektryczne – sprawdź ich zalety

Samochody elektryczne – sprawdź ich zalety

1 listopada, 2020 0 przez Rzeczoznawca od cen

Samochody elektryczne zyskują coraz większą popularność również w Polsce. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, w pierwszym kwartale 2020 roku Polacy kupili 587 samochodów elektrycznych, czyli aż 42,5% więcej niż w roku ubiegłym. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę ich jakość i ekologię. Jakie jeszcze zalety mają samochody elektryczne? Sprawdź!

Nie tylko w Polsce kupuje się coraz więcej elektryków. Na terenie Unii Europejskiej ich sprzedaż wzrosła o ponad 66%. Auta elektryczna stają się coraz bardziej powszechne na naszych ulicach. Często omawiając ich zalety, stawia się nacisk na ekologię, ale to tylko jedna z pozytywnych cech tych samochodów. Oto jeszcze dlaczego.

Nowoczesny deasign i przestronność wnętrza

Zmiana napędu z silnika spalinowego na elektryczny całkowicie zmieniła mechanikę tych pojazdów. Przede wszystkim silnik i skrzynia biegów w samochodach spalinowych jest duża i ciężka. Silnik elektryczny wraz z falownikiem są znacznie mniejsze i lżejsze i można je zainstalować przy przedniej lub tylnej osi kół. Dodatkowo niepotrzebny jest układ chłodzący. Największy element w samochodach elektrycznych stanowią baterie magazynujące energię, które są zazwyczaj umieszczane z tyłu pod siedzeniami pasażerów. Dzięki temu konstruktorzy mają większą swobodą działania przy ich projektowaniu i zyskują więcej przestrzeni wewnątrz. Wykonanie oświetlenia zewnętrznego z wykorzystaniem świateł LED umożliwia tworzenie całkiem nowych efektów wizualnych.

Właśnie dlatego samochody elektryczne mogą się tak znacznie różnić wyglądem i cechować się klasyczną elegancją, tak jak w przypadku auta Hyundai Kona Elektric lub futurystycznym designem jak samochody produkowane przez Tesle.

Doskonała jakość jazdy oraz wygoda prowadzenia

Oczywiście wygląd to nie wszystko, niezwykle ważna, a może nawet ważniejsza jest sama jakość jazdy, a ta jest nieporównywalnie lepsza. Dlaczego? Po pierwsze przyspieszenie. Jest zdecydowanie lepsze niż w samochodach spalinowych. Wynika to z faktu, że aby osiągnąć maksymalny moment obrotowy, trzeba dodać gazu, zredukować bieg i chwilę poczekać, W samochodzie elektrycznym wystarczy przycisnąć gaz i jedziemy.

Kolejną zaletą jest doskonała jakość prowadzenia i utrzymywanie się samochodu elektrycznego na zakrętach. Wiąże się to z lepszym rozłożeniem środka ciężkości, dzięki umieszczeniu baterii pod podłogą. Dlatego też elektryki znacznie lepiej „trzymaj się” jezdni.

Miłośnicy brzmienia silnika może nie będą tym zachwyceni, jednak silnik, którego nie słychać to oczywista zaleta wszystkich samochodów elektrycznych. Jedyny odgłos, jaki można usłyszeć to szum powietrza opływającego nadwozie.

Tanie ładowanie

Samochody elektryczne do tanich nie należą, choć samochody miejskie można kupić już za niecałe 100 tys. zł. A jakie są koszta ich codziennej eksploatacji? I tu kolejna niespodzianka, ponieważ jest ona tańsza niż w przypadku samochodów spalinowych. Oczywiście oba typy aut potrzebują odpowiedniego zasilania. Jednak w odróżnieniu od samochodów na benzynę lub ropę, auta elektryczne można ładować w różnych miejscach. W domu ze zwykłej wtyczki, lub dzięki specjalnym ładowarkom, darmowych stacjach ładowania lub odpłatnych stacjach ładowania. Jeśli w domu jest zainstalowana fotowoltaika, to dodatkowo koszt ładowania samochodu się obniża i jest niemal darmowy. Oczywiście miesięczne koszta utrzymania pojazdu elektrycznego są zależne od wydajności silnika i zużycia energii podczas jazdy.

Przejeżdżając średnio około 15 tyś. km rocznie, na utrzymanie samochodu napędzanego olejem napędowym trzeba wydać 4,2 tyś. zł, zaś w przypadku elektryka jedynie 1,5 tyś. zł. Liderem oszczędnościowym są modele samochodu Hyundai Ioniq Electric, który na 100 km zużywa 14,7 kWh, co daje koszt 8 zł za 100 km, a ostatecznie tylko 1,2 tyś. rocznie.

0 0 votes
Twoja ocena