Przystosowanie anglika do jazdy w Polsce

Przystosowanie anglika do jazdy w Polsce

20 stycznia, 2019 0 przez Rzeczoznawca od cen

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się sprowadzanie pojazdów z zagranicy. W przeciwieństwie do polskich sprzedawców, oferują oni samochody w dobrym stanie i niższych cenach. Jest to opłacalne, nawet, jeśli doliczy się koszty sprowadzenia i przerejestrowania samochodu, które opiewają w granicach od 1500 do 3000zł.

Przystosowanie anglika do jazdy w Polsce

Jak zatem przedstawia się sytuacja, kiedy sprowadzamy samochód z Anglii, gdzie mamy do czynienia z ruchem lewostronnym, zatem kierownica jest po prawej stronie?

Rejestrowanie samochodu z kierownicą po prawej stronie jest w Polsce możliwe, coraz częściej widujemy takie pojazdy na naszych drogach. Z punktu widzenia kierowcy, kierownica po prawej stronie nieco zmniejsza komfort jazdy. Ze względu na to, że panuje u nas ruch prawostronny, podczas wyprzedzania należy wyjechać praktycznie całym pojazdem na przeciwległy pas, aby sprawdzić, czy z przeciwka nic nie jedzie. Sprawia to, że manewr jest nieco niebezpieczny. Podobno niedogodności występują podczas zawracania, zmieniania pasu czy parkowania. Tylko wprawny kierowca może zdecydować się na jazdę samochodem z kierownicą po prawej stronie.

Wiadomo, że zmiana strony kierownicy z prawej na lewą to koszty. Uzależnione są one od marki samochodu, od tego ile pojazd zawiera elementów elektronicznych. Wiąże się to na pewno z wymianą deski rozdzielczej, drążków kierowniczych, przegrody czołowej. Koszt wymiany jest zatem bardzo wysoki, od 2 do nawet 10 tysięcy złotych. Podjęcie decyzji, czy się to opłaca, należy więc do kierowcy.

Kwestią godną rozważenia jest jeszcze gałka zmiany biegów. Kłopotliwym, zwłaszcza dla osób praworęcznych, może być przestawienie się ze zmieniania biegów lewą ręką. Gałkę można zostawić bez zmian, ale wówczas jest ona w „lustrzanym odbiciu”. Jeżeli jednak decydujemy się na zmianę gałki, wówczas trzeba wyciąć otwór w podłodze, odciąg gałkę i dopasować ją pod odpowiednim kontem. To są oczywiście kolejne koszty, z którymi musi liczyć się kierowca pojazdu. Oddając samochód do warsztatu mechanicznego, trzeba spodziewać się tego, że zamiana może potrwać kilka dni.

Moim zdaniem, każdy, kto decyduje się na zakup tzw. „anglika” powinien decydować się na zmianę strony kierownicy. Jeśli chcemy, aby samochód posłużył nam kilka lat, musimy liczyć się z tym, że może z niego korzystać ktoś poza nami. Nie każdy jest przyzwyczajony do kierownicy po prawej stronie, tak więc korzystając z naszego samochodu, może spowodować kolizję. Ponadto, jazda samochodem po większym mieście, bywa często kłopotliwa, nerwowa i chaotyczna.

Kierownica po prawej stronie może zatem utrudniać poruszanie się po większych miejscowościach.

Inną sprawą jest zmiana gałki skrzyni biegów. To jest rzecz, którą niekoniecznie trzeba przestawiać, przynajmniej według mnie. Do lustrzanego odbicia skrzyni w bardzo szybki sposób można się przyzwyczaić, ponadto wiele marek różni się od siebie kształtem i rozmieszczeniem biegów na skrzyni. Jest to wydatek, który można odłożyć na późniejszą chwilę.

Tortura cen

0 0 votes
Twoja ocena