Opony całoroczne – jakie wybrać ?

Opony całoroczne – jakie wybrać ?

3 listopada, 2022 0 przez Rzeczoznawca od cen

Kiedy za oknem robi się szaro i mokro, a pierwsze przymrozki tuż tuż zaczynamy przypominać sobie o obowiązku zmiany opon na zimowe.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy nie łatwiej byłoby zakupić opony wielosezonowe, które znacznie oszczędzają czas i pieniądze. Oczywiście odpada też odwieczny problem z magazynowaniem opon. Opony wielosezonowe mogą być lepszą opcją niż te na lato i zimę. Dla kogo są? Czy opony wielosezonowe są bezpieczne? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące kierowców pytania.

Opony wielosezonowe– czym są?

Opony na każdy sezon są coraz częściej wybierane a decydują się na nie właściciele pojazdów, którzy widzą mnóstwo plusów w ich użytkowaniu.  Zadaniem opon całorocznych jest połączenie funkcji opon zimowych i letnich. Muszą one spełniać wszystkie kryteria bezpieczeństwa o każdej porze roku.  Latem posiadają konkretną stabilność i wymaganą twardość, zaś w okresie zimowym pozwalają na bezpieczną jazdę po błocie  pośniegowym i wodzie odprowadzając jej i jednocześnie zachowując  elastyczności mieszanki.  Jak doszło do tego, że producenci postawili na opony wielosezonowe?  Oczywiście miał na to wpływ rozwój technologii, samochody, które są produkowane teraz zupełnie inaczej się prowadzą niż te, które były produkowane 20 lat temu. Powstała więc alternatywa opon całorocznych, których idea nawiązywała również do ekologii- mniej produkowanych opon to większe korzyści dla środowiska i planety. Nowe mieszanki ogumienia są również bardziej Ekologiczne.

Czy opony wielosezonowe są droższe?

Ogumienie całoroczne generuje wiele oszczędności. Nie musimy wówczas przekładać opon z każdym sezonem a jak wiadomo jest to koszt nawet do 200 złotych! Nie zapominajmy jednak o wyważeniu opon choć raz w roku- ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Cena opon całorocznych zawsze będzie nieco większa od sezonowych, ogumienie może też szybciej się zużywać, jednak opony wielosezonowe są świetnym wyborem dla osób, które jeżdżą tylko i wyłącznie po mieście, gdzie śnieg jest rzadkością. W Polsce w ostatnich latach zimy są wyjątkowo łagodne- śnieg jest rzadkością, więc o ile nie mieszkamy w zaśnieżonych regionach opony całoroczne świetnie się sprawdzą.

Jakie są ceny opon wielosezonowych?

  • Wymiana opon  – 100-200zł – cena zależy od rozmiaru, rozstawu, warsztatu czy salonu.
  • 4 opony całoroczne – Michelin- 1800 -1900zł
  • Cena wysokiej jakości 4 opon letnich – Michelin  1 600 zł
  • Wysokiej jakości 4 opony zimowe Michelina-1700zł
  • Magazynowanie opon- koszt około 300 złotych rocznie
  • Wynajem garażu 600 zł rocznie

Kierowcy, którzy jeżdżą większość tras po mieście i nie zapuszczają się w mocno ośnieżone miejsca z całą pewnością zyskają na oponach wielosezonowych. Analizując powyższe koszty- opony wielosezonowe wydają się być droższe, jeśli jednak weźmiemy pod wzgląd to, że nie będziemy ich wymieniać co sezon – kupujemy tylko cztery nie osiem opon i rozsądnie będziemy z nich korzystać czyli między innymi jeździć ekonomicznie to zakup opon wielosezonowych wydaje się być rozsądniejsza. Decydując się na przejście na opony wielosezonowe warto wziąć pod wzgląd opinie ekspertów, którzy zgodnie twierdzą, że należy opony wymienić przed sezonem zimowym i kupować nowe opony renomowanych marek. Wtedy mamy pewność, że będziemy korzystać z pełnego bieżnika. Bezpieczne opony wielosezonowe dają pewność przyczepności.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że opony całoroczne to świetna alternatywa dla kierowców, preferujących umiarkowany i ekonomiczny styl jazdy. Opony wielosezonowe są polecane osobom, które chcą zaoszczędzić na wymianie opon i ich przechowywaniu.  Pozwala uniknąć kosztów związanych z wymianą opon i ich przechowywaniem. Opony te zapewniają komfort i bezpieczeństwo latem a także zimą. Decydując się na kupno opon wielosezonowych zawsze należy wybierać renomowanych producentów. Gdy auto służy sporadycznie lub tylko w trasach praca- dom dom- praca to zakup opon wielosezonowych jest świetną opcją. Opony wielosezonowe zdecydowanie powinni sobie odpuścić intensywni kierowcy.

0 0 votes
Twoja ocena