Najlepszy samochód do 10 tysięcy złotych

Najlepszy samochód do 10 tysięcy złotych

16 września, 2018 0 przez Rzeczoznawca od cen

Zakup pierwszego samochodu często wiąże się z ekscytacją i euforią. Podczas wyboru warto kierować się różnymi czynnikami. Poniżej zestawienie najlepszych samochodów do 10 tysięcy dla każdego.

Pierwszy samochód jest jak pierwsza miłość – nigdy go nie zapomnisz

Najlepszy samochód do 10 tysięcy złotych

Kupno pierwszego samochodu często wiąże się z ogromnym dylematem jakim jest chęć a sposobność. Dla młodego kierowcy, który dopiero co rozpoczął karierę zawodową każdy wydatek może sprawiać problem. Większość z nas szuka samochodów do pełnej kwoty 10 000 zł. Warto wziąć pod uwagę wszystkie koszta związane z zakupem samochodu tj. rejestracja, ewentualne naprawy, które mogą się wiązać z zakupem używanego samochodu oraz oczywiście ubezpieczenie, które nie należy do najtańszych zwłaszcza, jeżeli chodzi o młodego kierowcę. Ceny ubezpieczeń ruszyły ostro w górę dlatego młodzi kierowcy muszą liczyć się z wydatkiem min. 2000 zł za samo OC, dlatego przed wybraniem konkretnego modelu samochodu warto zapoznać się z aktualnymi stawkami.

O gustach możemy mówić wiele, niektórzy z nas marzą o sportowych samochodach inni z kolei o luksusowych limuzynach. Mając odłożoną sumę pieniędzy możemy szukać w wielu segmentach, jednak warto wziąć pod uwagę niektóre czynniki, które sprawiają, że wygląd samochodu nie powinien mieć tak istotnego znaczenia.

Jaki samochód do 10 tysięcy wybrać?
Sprawa jest dość prosta, sporo samochodów sprowadzanych z krajów Unii Europejskich mieści się w granicach kwoty 10 tys., jeżeli jednak szukamy samochodu krajowego, najlepiej od pierwszego właściciela musimy nieco dołożyć do kwoty. Kupując samochód powinniśmy się kierować przede wszystkim jego eksploatacją – osoby, które poruszają się po mieście zazwyczaj celują w niewielkie hatchbacki z małą pojemnością. Są to samochody ekonomiczne, które z pewnością nie obciążą znacznie naszego budżetu. Warto wziąć pod uwagę spalanie oraz ceny paliwa, które również jak na kalejdoskopie skaczą raz w górę raz w dół.

Samochód rodzinny czy mały hatchback?
Wybierając samochód powinniśmy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Jeżeli ma być to samochód, którym będziemy jeździć sami bądź sporadycznie z kimś możemy pokusić się o małego 3 drzwiowego hatchbacka. Jeżeli jednak posiadamy rodzinę warto wziąć pod uwagę wygodę oraz komfort osób wożących tutaj zdecydowanie zaleca się kupno samochodu 5 drzwiowego i nieco większego. Coraz większą popularnością cieszą się SUV-y, które wyposażone są w ekonomiczne silniki a także wiele udogodnień, niestety tutaj ceny są nieco wyższe. Z sektora samochodów rodzinnych osoby kierują się właśnie wyborem samochodów z dużą przestrzenią oraz niskimi kosztami eksploatacji.

Młodzi kierowcy chcą się wyróżniać
W przypadku młodych kierowców często rozsądek nie idzie w parze z zamiłowaniem do danego samochodu. Tutaj liczy się przede wszystkim styl a nie ekonomiczność. Młodzi często chcą zaszpanować przed znajomymi wypasiona furą, dlatego często kupują samochody z dużym silnikiem oraz te, które wyróżniają się na drodze. Nie jest zbyt rozsądne zachowanie gdyż koszty eksploatacji często przekraczają ich możliwości finansowe, jednak nawet w takim segmencie znajdziemy samochody sportowe i coupe do wartości 10 tysięcy zł. Od samochodu powinniśmy oczekiwać niezawodności i to powinno być pierwszym kryterium naszego wyboru.

Jaki samochód dla młodego kierowcy?
Kierując się myślą estetyki możemy pokusić się o wybór Toyoty Celicy, który w rankingach zajmuje wysokie miejsce, Honda Prelude również jest modelem często wybieranym przez młodych kierowców. Jeżeli zależy nam na stylistyce i małym dynamicznym samochodzie doskonałym rozwiązaniem okazuje się zakup New Beetle’a, który jest dobry zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym.

Kobieta kierowca – jaki samochód do 10 tysięcy.
Warto również wziąć pod uwagę kobiety, które cenią sobie wygodę oraz komfort jazdy a jednocześnie chcą mały samochód. Tutaj doskonałymi modelami mogą okazać się Fiat Punto Grande, który stylistycznie jak i technicznie wypada bardzo dobrze. Jest ekonomiczny a przede wszystkim wygodny. Kolejne modele, które warto wziąć pod uwagę to Oper Corsa III oraz Skoda Fabia II. Samochody te są dynamiczne a przede wszystkim małe ale pojemne. Zależnie od modelu samochodu możemy wybierać pomiędzy silnikiem benzynowym oraz silnikiem diesla. Samochody te mają również pojemne bagażniki co doskonale sprawdzi się na wycieczki czy zakupy.

Kierowca rajdowiec
Nie możemy zapomnieć również o fanach samochodów terenowych, którzy szukają samochodu umożliwiającego im rozwój swoich pasji i hobby. Tutaj doskonale sprawdzą się Toyota RAV4 czy Kia Sportage. W przypadku tych samochodów musimy liczyć się jednak z wiekiem. Za kwotę 10 tysięcy złotych nie kupimy kilkuletniego SUV-a w dobrym stanie.

Jaki samochód do miasta?
Osoby szukające efektywnego i ekonomicznego samochodu miejskiego mogą pokusić się o wybór wcześniej wspomnianego już Fiata Grande Punto, które możemy już znaleźć z ekonomicznym silnikiem o pojemności 1.2. Doskonale w tym segmencie prezentuje się również Audi A3, Seat Leon czy Ibiza. Dla fanów sedanów doskonale sprawdzi się BMW e46.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem
Samochody używane, zwłaszcza te do 10 tysięcy zł. z pewnością będą posiadały jakieś mankamenty. Pierwszym czynnikiem z pewnością będzie wiek, liczba przejechanych kilometrów itd. Zanim kupimy samochód koniecznie musimy pojechać na stację diagnostyczną by zrobić przegląd – nie warto kupować samochód na piękne oczy, lepiej wydać 100 zł niż kilka tysięcy na ewentualne ukryte koszta naprawy. Jeżeli mamy możliwość warto sprawdzić numer seryjny VIN i dowiedzieć się czy samochód miał jakieś poważniejsze awarie i naprawy. Kupując samochód zabierzmy ze sobą doświadczonego kierowcę, który zna się na samochodach – najlepiej zaprzyjaźnionego mechanika, który będzie w stanie oszacować czy samochód nie był przypadkiem składany i wcześniej bity. Warto przeanalizować również swoje możliwości finansowe i zamiast wypasionego sedana czy coupe wybrać prostego hatchbacka, którego ewentualne naprawy nie będą spędzały nam snu z powiek.

Artykuł powstał dzięki portalowi aukcie

0 0 votes
Twoja ocena