Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej? Kilka wskazówek dla zainteresowanych

Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej? Kilka wskazówek dla zainteresowanych

1 września, 2022 0 przez Rzeczoznawca od cen

Kupić samochód, czy wziąć go w leasing? To często trudny wybór. Szczególnie że nie wszyscy mają świadomość, że leasing samochodów nie jest zarezerwowany jedynie dla właścicieli firm i z tej formy użytkowania samochodu mogą z powodzeniem korzystać też osoby prywatne. Z jednej strony kupowanie samochodu wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem lub wysokimi ratami, ale jesteś właścicielem pojazdu. Z drugiej strony leasing ma niższe miesięczne raty i pozwala mieć do użytku samochód droższy i lepiej wyposażony, niż mógłbyś kupić. Coraz więcej osób wybiera leasing samochodu zamiast pożyczki niż jeszcze kilka lat temu. Boom na tę formę kredytowania jest coraz bardziej widoczny wśród osób prywatnych.

Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej?

Zanim udasz się z dokumentami do firmy leasingowej, dowiedz się, na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej. Leasing samochodu dla osoby prywatnej to forma użyczenia pojazdu. Być może do tej pory ten sposób korzystania z samochodu był dla Ciebie obcy, ponieważ kojarzyłeś leasing wyłącznie z osobami prowadzącymi firmę. Jednak jest on również dostępny dla osób prywatnych, które nie mogą wystawić faktury VAT. Co ciekawe, przedmiotem leasingu nie musi być samochód nowy, z powodzeniem ta forma kredytu może być przyznana na samochód kilkuletni.

Leasing konsumencki lub osobisty, bo takie dwie nazwy funkcjonują, to sposób użyczenia za opłatą ratalną (zwykle miesięczną) samochodu.  Po podpisaniu umowy leasingowej nie zostaje się właścicielem ruchomości, a jedynie jej użycza. Nakłada to na użyczającego obowiązek dbania o samochód, a wszelkie szkody powinny być natychmiast zgłaszane do właściciela samochodu. Po wygaśnięciu umowy leasingowej osoba, która korzystała z samochodu, ma prawo jego wykupu, ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli osoba mająca samochód w użyczeniu decyduje się na jego wykup, może liczyć na atrakcyjną cenę. Jeśli zrezygnuje z takiego sposobu wejścia w posiadanie samochodu, może wziąć w leasing kolejny samochód.

Leasing samochodu dla osoby prywatnej — gdzie go wziąć?

Leasing jest możliwy nie tylko w firmie leasingowej. Na taki rodzaj umowy są przygotowane też banki, a nawet producenci samochodów. W tym ostatnim przypadku możesz w takiej formie wziąć w użyczenie samochód prosto z linii produkcyjnej. Jeśli nadal zastanawiasz się, na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej, zwróć się do odpowiedniej firmy leasingowej, która przedstawi Ci całą procedurę wzięcia samochodu w użyczenie.

Dlaczego leasing samochodów stał się popularny?

Atrakcyjność leasingu samochodów używanych, wyjaśniają trendy:

  • rosnąca liczba pojazdów używanych dobrej jakości,
  • chęć posiadania przez konsumentów niedrogich, solidnych samochodów,
  • lukratywny nowy strumień przychodów dla dostawców leasingu pojazdów,
  • dostęp konsumentów do wysokiej jakości samochodów po bardziej przystępnych cenach.

 

Leasing samochodu, nowego lub używanego, obecnie kosztuje mniej niż kiedyś. Szczególną popularnością zaczęły się cieszyć umowy leasingowe na samochody używane. Leasing samochodów używanych zawiera w sobie wszystkie typowe funkcje leasingu operacyjnego. Dotyczy to ochrony serwisowej, która zmniejsza prawdopodobieństwo awarii, a także całodobowe wsparcie w razie awarii. Z kolei oferowanie samochodu zastępczego w przypadku przedłużających się problemów z konserwacją ma przekonać nawet najbardziej zatwardziałych przeciwników.

Leasing samochodów używanych czy nowych?

Miesięczne raty leasingowe za leasing operacyjny samochodu używanego mogą być niższe nawet o ponad 30% w porównaniu do nowego samochodu tego samego modelu. Gdy różnica między miesięcznymi ratami leasingowych a ratami za spłatę nowego samochodu nie jest znacząca, kupujący częściej wybierają nowsze pojazdy.

Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej w przypadku samochodów używanych?

Konsumenci chcący wziąć samochód w leasing często obawiają się wyższego ryzyka konserwacji. Firmy leasingowe, banki, czy producenci samochodów wykazują się w tym zakresie dużą zaradnością, starając się złagodzić takie obawy poprzez staranny dobór dostępnych samochodów. Idealnie, jeśli są to samochody w wieku poniżej czterech lat w momencie schodzenia z umów leasingowych, ponieważ mają przejrzystą ewidencję związaną z użytkowaniem, przebiegiem, wypadkami i naprawami.

 

0 0 votes
Twoja ocena