Kwestie formalne ważne przy zakupie używanego pojazdu
11 grudnia, 2019Planujesz zakup używanego auta? Znalezienie godnej uwagi oferty jest trudne, ale jeśli skorzystasz z usług renomowanych firm zajmujących się sprzedażą takich samochodów, będzie to możliwe. Warto zapoznać się z ofertami z kategorii np. „Honda sprzedam auto używane” – samochody tego producenta mogą być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że sam wybór auta to jeszcze nie wszystko, co powinieneś zrobić. Ważne są liczne kwestie formalne, jakich musisz dopełnić po ustaleniu ceny kupowanego pojazdu.
Po pierwsze – umowa
W zależności od tego, od kogo kupujemy używane auto, musimy w inny sposób sfinalizować zakup, ale zawsze konieczne jest podpisanie umowy. Uwaga na tzw. umowy na Niemca – handlarz sprowadza samochód na podstawie zwykłej umowy kupna, a w kraju sporządza już umowę in blanco z danymi sprzedającego i pustym polem z informacjami o kupującym. Jeśli podpiszemy taką umowę, wszelkich formalności w polskich urzędach dopełnimy bez problemu, ale może okazać się z czasem, że np. auto jest kradzione albo ma kosztowną usterkę, o której nie wiedzieliśmy w chwili zakupu. Wtedy nie będziemy mieli u kogo dochodzić swoich praw, a handlarz z pewnością nie weźmie odpowiedzialności za felerne auto.
Najlepiej, aby podpisać umowę kupna i sprzedaży, na której sprzedającym będzie firma handlująca samochodami. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie auta na podstawie faktury VAT lub tzw. faktury VAT marża. W przypadku tej drugiej możliwości trzeba sprawdzić, czy zostały uregulowane kwestie związane z podatkiem VAT, tj. czy został on opłacony po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy.
Przy zakupie auta od osoby prywatnej sporządzona powinna być tradycyjna umowa kupna-sprzedaży, po jednym egzemplarzu dla obu stron. Należy też pamiętać o tym, by odwiedzić urząd skarbowy i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. od wartości auta wskazanej na umowie. Warto wiedzieć przy tym, że jeśli podana w umowie cena jest bardzo niska, to urząd skarbowy może ją zakwestionować i ustalić własną, na podstawie cen rynkowych.
Kontrola legalności samochodu
Jeśli kupujemy samochód krajowy, to bez większych problemów możemy sprawdzić jego historię oraz legalność pochodzenia. Wystarczy pozyskać numer VIN pojazdu i wpisać go do Centralnej Ewidencji Pojazdów: https://historiapojazdu.gov.pl. Dzięki temu dowiemy się, czy i jak samochód był serwisowany, ilu miał właścicieli i skąd pochodzi. To najprostszy sposób na skontrolowanie, czy sprzedawca nie oferuje nam kradzionego lub powypadkowego auta albo takiego, które ma skorygowany licznik.
Auto, przed rejestracją na dane nowego właściciela, trzeba też ubezpieczyć w ramach polisy OC, jeśli poprzednie ubezpieczenie się skończyło.