Klimatyzacja w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie

7 czerwca, 2018 0 przez Rzeczoznawca od cen

Klimatyzacja w samochodzie – Przegląd, konserwacja co trzeba wiedzieć?

Klimatyzacja dawno już przestała być luksusem. Obecnie wiele samochodów posiada ją w standardowym wyposażeniu. Coraz większa liczba aut z klimatyzacja pociąga za sobą większa ilość warsztatów czy punktów serwisowych specjalizujące się w jej naprawie. Niestety producenci jako, iż nie mogą pobierać opłat za „dodatkowe wyposażenie” decydują się na cięcia kosztów czego konsekwencja są częstsze awarie.

Klimatyzacja w samochodzie

Jeśli klimatyzacja nie jest odpowiednio wydajna, szyby parują a z wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, są to wyraźne sygnały, że musimy zainterweniować i wybrać się do wyspecjalizowanego serwisu.

Jak serwisować? Czy można samodzielnie dokonywać napraw?

Serwisowanie układu klimatyzacji powinno być przeprowadzane przez fachowców w wyspecjalizowanych punktach dysponujących specjalistycznym sprzętem. Samodzielni możemy konserwować układ przy pomocy sprayów czy pianki do czyszczenia i odgrzybiania. Jednak nadużywanie ich może prowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów elektrycznych.
Raz w roku powinno się wymienić filtr karbidowy i oczyścić kanały doprowadzające powietrze do kabiny. Następnie odgrzybić cały system (w szczególności parownik). W sytuacji gdy mamy do czynienia z zanieczyszczonym środowiskiem jak duże miasto, wymiana powinna następować co sześć miesięcy.

W dalszej kolejności co parę lat wymieniamy filtr – „osuszacz”.
Do wielu awarii nie dochodzi z naszej winy. Problem tkwi w konieczności rozszczelnienie klimatyzacji. W takim wypadku mechanicy powinni odpowiednio zabezpieczyć podzespoły przed działaniem powietrza i zawartej w nim wilgoci. W przeciwnym razie po naprawie może dojść do zatarcia kompresora czy innych usterek. W nowych samochodach jest to poważnym problemem, gdyż niesprawność jednego podzespołu może zakłócać działanie innego. A w konsekwencji i dalszą jazdę samochodem.

Podsumowanie.

Mimo, iż nie powinniśmy samodzielnie dokonywać napraw. Warto zwróci uwagę na pewne czynniki np. alergicy przed sezonem mogą zainstalować dodatkowe filtry kabinowe. Trzeba również być wyczulonym na sygnały jak nieprzyjemny zapach (pojawienie się grzyba) czy specyficzne odgłosy.

Bez względu na rodzaj i intensywność użytkowania prze nas klimatyzacji. Nie należy uzupełniać czynnika chłodzącego „na wyczucie” a samo napełnianie klimatyzacji powinno być dokonywane zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli chcemy samemu zadbać o układ klimatyzacyjny używajmy go również zimą, częste używanie przedłuża jej żywotność (w trakcie pracy cały układ smarowany jest olejem, który znajduje się w jego wnętrzu i dociera do wszystkich zakątków).

0 0 votes
Twoja ocena