Jazda bez przeglądu jakie są konsekwencje?

Jazda bez przeglądu jakie są konsekwencje?

31 maja, 2022 0 przez Rzeczoznawca od cen

Każdy kierowca doskonale wie, że samochód poruszający się po polskich drogach musi być w pełni sprawny pod względem technicznym. Właśnie z tego też powodu w naszym kraju obowiązkowo, co rok, należy wykonać przegląd techniczny samochodu. W tym celu trzeba udać się z pojazdem na specjalnie dedykowaną temu zadaniu stacje diagnostyczną. To właśnie tam technicy dokonują skrupulatnych oględzin pojazdu i jednocześnie sprawdzają, czy jest on w pełni sprawny i zdatny do tego, by móc poruszać się pod polskich drogach. Oczywiście przegląd ten wykonuje się odpłatnie i terminowo.

Niestety, niektórzy kierowcy albo spóźniają się z jego wykonaniem, albo celowo nie udają się na stację diagnostyczną. W świetle prawa taki samochód nie powinien poruszać się po polskich drogach, jednak ten przepis kierowcy również często łamią. Wobec tego jakich konsekwencji należy się spodziewać za jazdę bez ważnego przeglądu technicznego?

Co o przeglądzie technicznym mówi polskie prawo?

Wspomniane już zostało, że zgodnie z polskimi przepisami prawa, każdy samochód, który porusza się w ruchu drogowym musi być do tego odpowiednio przystosowany pod względem technicznym. Dowodem na to staje się ważny przegląd techniczny. Świadczy o tym pieczątka wbita w dowód rejestracyjny pojazdu, opatrzona datą wykonania przeglądu. Pierwsze badania techniczne, wykonuje się po upływie 3 lat od nowości, kolejne zaś przed upływem 2 lat, zaś kolejne już co roku. Niemniej jednak porównując zaawansowany wiek pojazdów, które poruszają się po polskich drogach, można śmiało powiedzieć, że przegląd techniczny wymagany jest co roku. Polskie prawo jasno określa, że każdy kierowca podczas kontroli drogowej musi okazać aktualne badania techniczne swojego pojazdu. W przeciwnym wypadku może on spotkać się z dość przykrymi konsekwencjami takiego wybryku. Mimo nakazu prawnego, na polskich drogach w dalszym ciągu nie brakuje pojazdów, które liczą na „szczęście” i nie posiadają ważnych badań technicznych. Choć dla zadbanych pojazdów, które są pozbawione korozji i na bieżąco serwisowane, pozytywny wynik przeglądu technicznego to zwykła formalność, to jednak w przypadku niektórych aut, kierowcy obawiają się negatywnego wyniku. Z racji tego, że na przeglądzie technicznym trzeba dokonać opłaty jeszcze przed uzyskaniem wyniku, wielu kierowców nie decyduje się płacić „podwójnie”. Być może to jest przyczyną, dla której wolą ryzykować i nie wykonywać badań technicznych? Tak czy inaczej, taki wybryk może ich sporo kosztować, a jazda bez przeglądu nie jest w naszym kraju legalna.

Jazda bez przeglądu technicznego- co za to grozi?

Okazuje się, że jazda bez przeglądu technicznego może kierowców sporo kosztować. Na pewno kwota mandatu wystawionego przez policje za brak aktualnych badań technicznych, będzie o wiele wyższa niż nawet podwójne zapłacenie za przegląd techniczny. Powiedzmy sobie szczerze, w momencie spotkania z policjantem, brak ważnego przeglądu technicznego jest jednoznaczny z mandatem. Jednak jaka jest jego wysokość? Otóż kierowcy mogą spodziewać się nawet 3 tysięcy złotych. Dobrą wiadomością może być jednak to, że do mandatu tego nie są przypisywane także punkty karne. Niemniej jednak trzeba liczyć się również z tym, że zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny w formie wirtualnej. Jeśli jednak funkcjonariusz będzie miał dobry dzień, to faktycznie kierowca może liczyć jedynie na pouczenie. Nie obejdzie się jednak bez zatrzymania dowodu rejestracyjnego, co jest obligatoryjne. Po zatrzymaniu dowodu, kierowca dostaje równo 7 dni na to, by udać się ze swoim pojazdem na przegląd techniczny i co najważniejsze, uzyskać pozytywny wynik badania. Warto również wspomnieć, że na mniejszy wymiar kary pieniężnej można liczyć w momencie, kiedy od ostatniego badania technicznego upłynął np. tydzień, a nie miesiąc czy nawet i rok. Warto również pamiętać o tym, że jazda bez przeglądu i spowodowanie kolizji w ruchu drogowym jest równoznaczne z tym, że kierowca nie może liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej.

0 0 votes
Twoja ocena