Jazda bez drążka kierowniczego – jakie są jej konsekwencje?

Jazda bez drążka kierowniczego – jakie są jej konsekwencje?

31 maja, 2022 0 przez Rzeczoznawca od cen

Samochód dla wielu z nas obecnie jest swoistym wyznacznikiem luksusu i prestiżu. Niemniej jednak by pojazdy mogły poruszać się bez większych przeszkód po polskich drogach, muszą być one w pełni sprawne pod względem technicznym. Okazuje się, że każdy samochód, który uczestniczy aktywnie w ruchu drogowym musi mieć aktualne badania techniczne. To właśnie one są dowodem na to, że auto jest w pełni sprawne i świetnie przygotowane do tego, by poruszać się po polskich drogach.

Niemniej jednak wielu kierowców nie do końca świadomych jest tego, jak ważne jest sprawne auto pod względem technicznym. Tylko i wyłącznie wtedy można bowiem mówić o tym, że zachowane zostały wszelkie względy bezpieczeństwa, a jazda takim pojazdem, nie stanowi zagrożenia. Wielu kierowców nie przeszkadza nawet uszkodzony drążek kierowniczy. Jednak jakie są konsekwencje jazdy z tego typu awarią?

Jaką rolę spełnia drążek kierowniczy w samochodzie?

Drążek kierowniczy- jak sama nazwa wskazuje- odpowiada za poprawne funkcjonowanie układu kierowniczego. W tym momencie, chyba żadnemu z kierowcy nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest jego w pełni poprawne funkcjonowanie. Drążek kierowniczy jest bowiem jednym z najbardziej istotnych elementów całego układu kierowniczego. W związku z tym jego niepoprawne funkcjonowanie lub jakakolwiek awaria, może stanowić poważne zagrożenie w odniesieniu do pojazdu, który porusza się w ruchu drogowym. Drążek kierowniczy okazuje się mieć znaczącą rolę w przypadku zwiększenia zwrotności pojazdu. Tak naprawdę śmiało można zaznaczyć, że każda, nawet najmniejsza nieprawidłowość, powinna determinować kierowcę do dokonania w pojeździe niezbędnych napraw. Jazda z uszkodzonym drążkiem kierowniczym doprowadza do tego, że drgania są skutecznie przenoszone na inne części zawieszenia pojazdu, a także na inne elementy układu kierowniczego i koła. Wzrasta więc tym samym zagrożenie odnośnie tego, że także i te elementy w niedługim czasie ulegną poważnej awarii, która może nawet doprowadzić do całkowitego unieruchomienia pojazdu. Dodatkowo jazda bez drążka kierowniczego może doprowadzić do problemów ze zbieżnością kół, a to z kolei znacznie utrudni zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem.

Jazda bez drążka kierowniczego czyli brak przeglądu, a w efekcie mandat

Drążek kierowniczy- jak zostało to już wspomniane- spełnia niezwykle istotną rolę w całym układzie kierowniczym. Jego awarie są dość powszechne i co najważniejsze, dość łatwo można je rozpoznać. Często zdarza się jednak, że kierowcy tego typu symptomy bagatelizują i decydują się na jazdę do momentu, w którym przychodzi najwyższy czas na wykonanie badań technicznych pojazdu. W tym momencie niestety, nie ma co liczyć na to, że kierowcy opuszczą stację diagnostyczną z pozytywnym wynikiem. Awarie i uszkodzenia drążka kierowniczego dyskwalifikują pojazd pod względem sprawności technicznej. Najprawdopodobniej więc kierowca dostanie odpowiedni czas na to, by dokonać niezbędnych napraw i ponownie stawić się ze swoim pojazdem na stacji diagnostycznej. Niemniej jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, że na ponownym przeglądzie będzie sprawdzana tylko i wyłącznie ta usterka. Wobec tego nie dokonania naprawy, wiąże się z ponownym, negatywnym wynikiem przeglądu. Co to oznacza w praktyce? Otóż jazda bez ważnego przeglądu rejestracyjnego naturalnie związana jest z dość bolesnymi konsekwencjami. W przypadku kiedy kierowcy spotkają się z policją i kontrolą drogową, muszą oni spodziewać się mandatu w wysokości nawet do 3 tysięcy złotych. Oczywiście warto w tym momencie pamiętać, że obligatoryjnie zatrzymywany jest dowód rejestracyjny pojazdu. Wystawiane jest jedynie zaświadczenie, w którym kierowca dostaje równo tydzień, czyli 7 dni na to, by wywiązać się z obowiązku i wykonać przegląd techniczny. Wówczas z pozytywnym wynikiem badania musi się on zgłosić do wydziału komunikacji. Tam będzie mógł odzyskać dowód rejestracyjny pojazdu i ponownie wyjechać swoim autem na polskie drogi. Drążek kierowniczy musi być sprawny, by poruszanie się pojazdem było bezpieczne.

0 0 votes
Twoja ocena