Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

2 maja, 2020 0 przez Rzeczoznawca od cen

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto – Wkrótce dostaną w życie zmienione przepisy ustawy o usługach finansowych, które dadzą odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi gdy więc sprawić.
Nowelizację ustawy o usługach finansowych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną działać w czasu 3 miesięcy po prac ustawy w Serwisie Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

 

– Z projektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem wielkich problemów. W ekstremalnych wypadkach klienci tracili w niniejszy zabieg pieniądze, ponieważ nie było mechanizmu zmuszającego słuchacza do obrotu środków. Dzięki tej kolei w części przypadków kupimy je nawet w czasie kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W pracy pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego kliencie (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach produkowanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w produktach informacyjnych. Do tej pory, nie było bezspornej i ciągłej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych kliencie, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie podawał swój bank lub SKOK o tym fakcie. Obecny będzie był 3 dni na poinformowanie klienta o błędzie i konwencjach braku zwrotu środków w czasu 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie zakładany na indywidualny rachunek techniczny, co daje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w czasu 1 dnia codziennego będzie dostarczał je na konto klienta. Gdy w zgodę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w czasu 30 dni, bank lub SKOK będzie zobowiązany do przekazania płatnikowi danych klientowi.

– Umożliwi to korzystne dochodzenie prawa na linii sądowej. Podstawę prawną stanowić będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest wskazane – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy oznacza to, że odbiorca omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do ostatniego wyrokiem sądu i weźmie dodatkowo koszty połączone z biegiem.

Powodem do stworzenia proponowanych kolei były przedmioty proponowane przez klientów do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wezwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w punkcie formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, jakie były celem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porady Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do wymianie w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Twoja ocena