
Jak dbać o kask motocyklowy?
24 lutego, 2023
Kask motocyklowy to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia motocyklisty – chroni przed urazami głowy oraz jest stylowym dodatkiem. Pielęgnacja kasku nie tylko poprawia jego wygląd, ale wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, które pozwolą Ci odpowiednio zadbać o kask motocyklowy.
Czyszczenie kasku
Podczas jazdy kask ulega zabrudzeniom na zewnątrz oraz wewnątrz – mowa tu między innymi o kurzu, błocie, owadach oraz pocie. Wszystko to razem pogarsza nie tylko wygląd ale też funkcjonalność kasku. Podczas pielęgnacji kasku warto kierować się wskazówkami zawartymi w instrukcji dołączonej do kasku..Możesz również skorzystać z uniwersalnych zasad.
Pranie podszewki
Zdecydowana większość modeli posiada obecnie odpinaną wyściółkę, którą można w całości wyprać. Jest to wygodne rozwiązanie, które pomaga zachować higienę użytkowania. W jaki sposób prać wyściółkę kasku? Najlepiej użyć do tego ciepłej wody i łagodnych środków piorących, które nie zawierają aktywnych dodatków chemicznych. Dobrym przykładem są szampony dla dzieci, ponieważ mydło i detergenty do prania nie zmywają się tak dobrze i do tego pozostawiają silny zapach. Jeżeli kask nie jest wyposażony w wyjmowaną wyściółkę, należy go wyprać w całości.
Jeśli chodzi o suszenie, to wystarczy pozostawić kask w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Nie zaleca się używania żadnego typu suszarek, ponieważ może to uszkodzić wyściółkę i wypełniacze ochronne. Całkowite wyschnięcie tkaniny trwa co najmniej dwa dni. Po tym czasie można używać kasku zgodnie z jego przeznaczeniem.
Czyszczenie i polerowanie skorupy
Po wypraniu i odłożeniu wyściółki do wyschnięcia można przystąpić do czyszczenia zewnętrznej powłoki kasku. W tym celu najlepiej używać czystych, miękkich ściereczek, które nie pozostawiają włókien – np. ściereczki z mikrofibry..
Nałóż na kask szmatkę zwilżoną gorącą wodą i pozostaw na ok. 5-10 minut. Gdy zaschnięty brud odmoczy się, weź kolejną ścierkę i namocz w wodzie z mydłem, po czym delikatnie usuń wszelkie zabrudzenia. Tak oczyszczony kask, wytrzyj nową suchą ścierką.
Jeśli posiadasz kask wykończony w połysku, możesz na koniec zastosować środki takie jak. dedykowana pasta lub wosk w aerozolu. Z ich pomocą dodatkowo zabezpieczysz lakier.
Matowe kaski są bardziej podatne na rysy. Pielęgnacja matowej skorupy odbywa się przez polerowanie różnymi kompozycjami wosków czy nakładaniem bazowej powłoki silikonowej z dodatkiem ceramiki. W przypadku głębszych rys, w grę może wchodzić również malowanie.
Jak dbać o wizjer kasku motocyklowego?
Wizjer kasku motocyklowego to prosty w konstrukcji element, który ma jednak niezwykle ważne zadanie. Chroni oczy przed wiatrem, kurzem, drobnymi kamieniami, owadami a także oślepiającymi reflektorami w warunach jazdy po zmierzchu. Powinien być wykonany z mocnego tworzywa, odpornego na zarysowania. Zwykle wyposażony jest również w powłokę chroniącą przed parowaniem, tak aby zachować dobrą widoczność w każdych warunkach.
Wizjer umyj w ciepłej wodzie z mydłem, pocierając delikatnie palcami lub miękką ściereczką w miejscu widocznych zabrudzeń. Następnie opłucz i pozostaw w pozycji pionowej do wyschnięcia. Na koniec wypoleruj czystą i miękką szmatką (aby uniknąć mikrorys, które może pozostawić papier czy inne twardsze materiały czyszczące). W taki sam sposób umyj blendę i pinlock.
Aby dodatkowo ograniczyć parowanie wizjera warto używać soczewek Pinlock, które wyrównują różnicę temperatur i szkło nie paruje. Inna możliwość to skorzystanie ze sprayu przeciwmgielnego..
Powłoka hydrofobowa – czy warto stosować?
Deszcz może znacząco pogorszyć widoczność podczas jazdy motocyklem, dlatego też warto sięgnąć po hydrofobowe powłoki. Kluczowe jest, aby sprawdzić ich stopień przezroczystości (niektóre tańsze środki antypara mogą zostawiać biały nalot). Dobrej jakości nanopowłoka spowoduje, że woda będzie spływać, nie osadzając się na szybce wizjera.
Ogólne wskazówki
Stosując się do wspomnianych prostych zasad obsługi, pielęgnacja nie powinna sprawiać problemu. Dobrym zwyczajem jest przeczyszczenie powierzchni natychmiast po podróży. W ten sposób bez trudu pozbędziesz się “świeżego brudu” w postaci kurzu, owadów i innych zanieczyszczeń.