Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce 2019?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce 2019?

11 grudnia, 2019 0 przez Rzeczoznawca od cen

Od 2015 roku można zarejestrować w Polsce samochód z kierownicą po prawej stronie bez konieczności wymiany deski rozdzielczej, jak to drzewiej bywało. Ale czy koszt ubezpieczenia w obu przypadkach umiejscowienia kierownicy jest taki sam? Ile kosztuje OC anglika?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce 2019?

Przed rejestracją w Polsce samochodu sprowadzonego z Wysp Brytyjskich należy dokonać pewnych zmian. Mają one na celu ułatwienie prowadzenia takiego auta oraz zwiększenie wygody i bezpieczeństwa jazdy. Co trzeba zrobić?

  1. przystosować lusterka – muszą zapewniać większe pole widzenia, zwłaszcza po lewej stronie;
  2. przystosować reflektory do jazdy prawą stroną – mają lepiej oświetlać prawe pobocze wraz ze znakami drogowymi i pieszymi, a nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka;
  3. przestawić tylne światło przeciwmgielne na drugą stronę;
  4. ustawić prędkościomierz, aby wskazywał prędkość w kilometrach.

Ile kosztuje OC anglika?

Z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi wynika, że jesienią 2019 roku ubezpieczający wpłacili za OC swojego anglika średnio 1490 zł. W porównaniu ze średnią ceną OC w Polsce to sporo, prawie dwa razy więcej. Tak, OC anglika często jest znacznie wyższe niż OC auta, w którym kierownica jest zamontowana z lewej strony.

Najdroższe ubezpieczenia OC samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii kosztowało we wrześniu 2019 prawie 3000 zł. Oto przykłady:

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce 2019?

Więcej o ubezpieczeniu anglika piszemy w artykule https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-anglika-2019

Dlaczego ubezpieczenie anglika kosztuje więcej?

Składkę ubezpieczeniową zawsze oblicza się indywidualnie, dla konkretnego kierowcy, posiadacza konkretnego pojazdu. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę szereg czynników: liczy się marka pojazdu,

pojemność silnika, wiek auta, wiek właściciela, miejsce jego zamieszkania, doświadczenie na drodze, informacje o dodatkowych właścicielach i kierowcach oraz wiele innych.

Podobnie jest w przypadku anglików, ale dochodzi tu jeszcze kwestia bezpieczeństwa i wygody prowadzenia pojazdu, który ma kierownicę po prawej stronie, czyli przy samej krawędzi jezdni. Wiadomo, że widoczność jest ograniczona, a odległość przy mijanych na drodze pojazdach (tych poruszających się w przeciwnym kierunku) trudniejsza do oszacowania. To niewątpliwie zwiększa ryzyko spowodowania szkody przez kierowcę anglika, a tym samym podnosi składkę OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze szacują ryzyko wystąpienia szkody.

Jak zapłacić mniej za OC anglika?

Już wiemy, że co do zasady ubezpieczenie anglika jest co najmniej dwukrotnie droższe niż ubezpieczenie samochodu z kierownicą po lewej stronie. Ale – tu dobra wiadomość dla posiadaczy anglików, którzy już zaczęli się zastanawiać, skąd wziąć na OC i czy może napisać prośbę o wsparcie do królowej Elżbiety – zdarzają się wyjątki i OC anglika można wykupić całkiem tanio.

Dane z porównywarki OC Mubi pokazują, że najtańsze OC dla samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii kosztowało zaledwie 472 zł.

Jak to możliwe? HA! W Mubi wszystko jest możliwe 😉 Zapraszamy na stronę mubi.pl.

Oto przykład. Sprawdźmy, na jakie koszty powinien przygotować się kierowca, który ma 49 lat, jest żonaty, ma jedno dziecko, które co rano odwozi do szkoły. Mieszka we Wrocławiu, jeździ bezszkodowo od 30 lat. Porównamy, jak wypada w jego przypadku OC anglika i OC samochodu z kierownicą po lewej stronie, jak polski Pan Bóg przykazał:

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce 2019?

Jak widać, niektóre oferty dla samochodów z kierownicą po prawej stronie są dużo droższe niż te, których na polskich drogach jest zdecydowana większość. Powyższe zestawienie obejmuje najniższe ceny OC, jakie oferuje swoim klientom porównywarka ubezpieczeń Mubi. Wynika z niego, że najtańsze OC dla anglika oferuje w tej chwili AXA Direct. Stosunkowo tanie OC anglika proponuje również Benefia.

Podsumowanie

  1. Samochody z kierownicą po prawej stronie można zarejestrować w Polsce od sierpnia 2015 roku.
  2. Aby bezpiecznie poruszać się po polskich drogach samochodem sprowadzonym z wysp, należy wyregulować reflektory, lusterka i przestawić prędkościomierz z mil na kilometry.
  3. Ubezpieczenie OC anglika kosztuje średnio 1490 zł.
  4. OC samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii jest droższe, ponieważ wyższe jest ryzyko kolizji ze względu na mniejszą widoczność i komfort jazdy kierującego.
  5. Różnice w cenie OC anglika a samochodu z kierownicą po prawej stronie wynoszą nawet kilkaset złotych. Warto jednak pokusić się o porównanie cen w kalkulatorze Mubi.
0 0 votes
Twoja ocena