Dlaczego warto kupować używane samochody?

Dlaczego warto kupować używane samochody?

12 grudnia, 2021 0 przez Rzeczoznawca od cen

Gdybyś tak nie musiał w ogóle dbać o swoje wydatki i mógłbyś pozwalać sobie na kupowanie tych wszystkich rzeczy, które po prostu ci się podobają i które uznasz za przydatne, najprawdopodobniej nie myślałbyś nawet o zakupie używanego auta, a od razu skierowałbyś swoje kroki do modnego i autoryzowanego salonu, by pozyskać coś zupełnie nowego. Mało kto ma jednak taką sytuację. Większość osób musi jednak liczyć się ze swoimi finansami i dlatego właśnie w tym momencie to samochody używane są jednak kupowane znacznie częściej niżeli nowe auta. A te używane pojazdy mają jednak swoje niewątpliwe plusy. Wszystkie z nich omawiamy poniżej. Każdy na pewno przekona cię do tego, że nie ma niczego złego w korzystaniu z aut z drugiej ręki i rezygnowaniu z kupowania nowych pojazdów.

Atrakcyjna cena

Zaleta oczywista, ale jednak najważniejsza, o której w takim tekście nie sposób byłoby nie wspomnieć. Co nieco nawiązaliśmy już zresztą do kwestii finansowych we wstępie. Powiedzieliśmy, że używane auta są kupowane wciąż jednak głównie dlatego, że są tańsze od aut zupełnie nowych. I to nieraz znacznie tańsze. Nowy samochód z renomowanego salonu to w tym momencie wydatek przynajmniej kilkudziesięciu złotych. Jeżeli chcesz sięgnąć po pojazd nowszej generacji, wyposażony w różne dodatkowe bajery i zapewniający ci liczne udogodnienia, to w przypadku odwiedzenia salonu będziesz musiał liczyć się z tym, że pozbędziesz się grubo ponad stu tysięcy złotych!

Mało kto rzeczywiście posiada takie pieniądze. Teoretycznie mógłbyś je pożyczyć, starając się w banku o kredyt na samochód, ale zastanów się dwukrotnie nad tym, czy rzeczywiście miałoby to sens? Używane samochody możesz dostać już za cenę kilkunastu tysięcy złotych. A nie mówimy tu o kiepskich i wręcz niesprawnych pojazdach, które psułyby się podczas każdej, najkrótszej nawet przejażdżki, a o autach o niskim przebiegu, utrzymanych w naprawdę dobrym stanie.

Ekonomiczny wybór

Zakup auta używanego może okazać się super opłacalny pod względem finansowym z jeszcze jednego ważnego powodu. Zwróć uwagę na to, że wartość samochodów bardzo szybko spada. Już w momencie, gdy opuszczasz salon swoim nowym autem, możesz domyślać się, że jego wartość spadła przynajmniej o te dziesięć procent. Po roku jeżdżenia nim po drogach ta wartość jest już obniżona w porównaniu do tej pierwotnej o całe 30%! Oczywiście nie zawsze wygląda to dokładnie tak samo, ale ogólnie rzecz biorąc auta zawsze szybko tracą wartość. Mówimy tu jednak o autach nowych. Jest to kolejny powodów, dla którego często nie opłaca się ich kupować.

No bo gdybyś później chciał sprzedać takie nowe auto, na które z samego początku musiałeś wydać bardzo duże pieniądze, musiałbyś pogodzić się z tym, że nie odzyskasz zbyt dużej części poniesionej sumy. Samochody używane potrafią natomiast utrzymywać swoją wartość latami. To oznacza, że nawet gdy będziesz chciał je wymienić na coś innego i lepszego, zawsze zdołasz je sprzedać za taką kwotę, która powinna cię w pełni usatysfakcjonować i wyraźnie wzbogacić twój portfel.

Wygodna eksploatacja

Oczywiście używanymi autami nie jeździ się wygodniej czy przyjemniej niżeli tymi nowymi, zupełnie nie o to tu chodzi. Eksploatacja tyczy się jednak również naprawy pojazdu. A ona jest znacznie bardziej komfortowa w przypadku gdy ma się do czynienia z autem używanym. Jeżeli kupujesz nowy samochód, musisz go serwisować w autoryzowanych stacjach obsługi. Wiesz, że za każdym razem zajmą się nim doświadczeni specjaliści, ale wiesz też, że zapłacisz za to z własnej kieszeni i to niemało. W tym przypadku nie da się uciąć kosztów naprawy. A w przypadku samochodów używanych – jak najbardziej można to zrobić.

Używane samochody możesz naprawiać w dowolnie wybranym warsztacie samochodowym. Nieraz też możesz naprawiać je zupełnie sam, o ile tylko powstałe usterki nie są zbyt duże. W ten prosty sposób oszczędzasz pieniądze. Sam ustalasz, ile wyniesie cię naprawa auta.

0 0 votes
Twoja ocena