Czego szukają mechanicy podczas przeprowadzania kontroli pojazdu?

Czego szukają mechanicy podczas przeprowadzania kontroli pojazdu?

5 października, 2022 0 przez Rzeczoznawca od cen

Czego szukają mechanicy podczas przeprowadzania kontroli pojazdu?

Jednym z największych problemów związanych z posiadaniem samochodu jest konieczność corocznej ponownej rejestracji (w zależności od stanu, odnowienie będzie odbywało się co roku lub co dwa lata za pośrednictwem stanowego rejestru pojazdów silnikowych). Dużą częścią tego jest zabranie samochodu na obowiązkową kontrolę pojazdu. Chociaż nie jest to wymagane w każdym kraju, jest niezwykle ważne. 

Jeśli jesteś zainteresowany zaoszczędzeniem kilku złotych, oto pomysł: zrób sam szybki przegląd bezpieczeństwa swojego pojazdu i dokonaj niezbędnych napraw, zanim oddasz go do lokalnego mechanika w celu oficjalnego przeglądu samochodu.

Zanim przedstawię Ci główne punkty sprawdzane na stacji kontroli pojazdu, pozwól, że wymienię te aspekty, które nie są istotne: 

– rdza – jeżeli auto trzyma się kupy, to teoretycznie może mieć nawet „zjedzone” połowę drzwi. 

– stan radia i multimediów – w praktyce może Ci nawet nie działać obrotomierz i radio… albo zegarek – to nie interesuje diagnosty. Wiem, bo sam oddawałem kiedyś auto z kompletnie „uziemionym” radiem i obrotomierzem, a godzinę pokazywał mi tylko mój poczciwy drewniany zegarek :). 

– stan wnętrza – Twoje siedzenie może być dziurawe, przyciski powycierane – to nie ważne, liczy się tylko to czy auto jest sprawne techniczne. 

Oto, co mechanicy muszą przyjrzeć się i sprawdzić podczas przeglądu samochodu:

 

Przednia szyba 

Pęknięcia, odpryski i luźne uszczelki – stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa. Istnieje wiele sklepów oferujących bezpłatną naprawę odłamków skalnych, więc jeśli masz pęknięcie lub odprysk, upewnij się, że naprawisz go wcześniej. W ten sposób nie będziesz musiał tracić czasu na nieudaną inspekcję, a następnie ponowne jej wykonanie.

 

Stan Twoich opon 

Stare, zużyte opony nie pomogą przejść kontroli bezpieczeństwa. Sprawdź wskaźnik zużycia na oponach. Jeśli bieżnik jest zużyty do tego miejsca lub dalej, przed przeglądem zaopatrz się w nowe opony. Kontrola bezpieczeństwa obejmuje również stan części zamiennej, więc to również sprawdź. Upewnij się również, że opony w Twoim samochodzie mają ten sam rozmiar i styl. Nawet jeśli mają dobry bieżnik, posiadanie opon o losowym rozmiarze może sprawić, że Twój samochód nie przejdzie kontroli bezpieczeństwa.

 

Funkcjonalność światła

Nie mówimy tutaj tylko o twoich reflektorach. Kontrola bezpieczeństwa sprawdza, czy wszystkie światła w Twoim samochodzie są w dobrym stanie. Oprócz reflektorów obejmuje to również światła drogowe, światła awaryjne (przód i tył), kierunkowskazy (przód i tył), światła pozycyjne, światła hamowania i światła cofania.

 

Skuteczność hamowania

Nie jest tajemnicą, że hamulce są ważnym elementem bezpieczeństwa w Twoim samochodzie. Jeśli mechanik stwierdzi, że Twoje hamulce są zużyte lub nie działają prawidłowo, Twój samochód nie przejdzie kontroli pozytywnie. Zleć im sprawdzenie z wyprzedzeniem i w razie potrzeby wymień klocki hamulcowe przed inspekcją, aby wszystko przebiegało sprawnie i szybko. Obejmuje to również hamulec awaryjny. Podczas oględzin mechanik włączy hamulec awaryjny i wrzuci bieg, aby sprawdzić, czy pozostaje na swoim miejscu.

 

Sterowanie i wyrównanie

Mechanik samochodowy sprawdzi wszystkie elementy układu kierowniczego Twojego samochodu. Jeśli okaże się, że coś jest luźne lub zawodzi, poinformują Cię, co konkretnie należy naprawić, aby przejść kontrolę. Jeśli wyrównanie twojego samochodu jest nieco nierówne, może to zostać przeoczone. Ale poważniejsze problemy z osiowaniem będą musiały zostać naprawione, aby przejść kontrolę pojazdu.

 

Funkcjonalność pasów bezpieczeństwa

Z reguły, aby przejść kontrolę pojazdu, pasy bezpieczeństwa w Twoim samochodzie muszą być łatwo dostępne, w dobrym stanie i sprawne. Dotyczy to zarówno tylnego, jak i przedniego siedzenia, więc koniecznie sprawdź je również.

 

Wycieki płynów

Poważne wycieki płynów i wszystko inne, co może stanowić zagrożenie dla Ciebie, Twoich pasażerów lub innych kierowców, jest ważnym punktem kontrolnym dla mechaników. Jeśli w Twoim samochodzie nie ma przecieków, nie zakładaj, że przejedziesz śpiewająco. Spójrz na samochód jako całość. Na przykład, jeśli tłumik ociera się o ziemię lub jest przytrzymywany sznurowadłem, nawet nie myśl o zabraniu go do inspekcji, dopóki nie zostanie naprawiony. Dzięki temu za każdym razem otrzymasz negatywną ocenę.

 

Pamiętaj, że inspekcje pojazdów są po to, aby upewnić się, że nasze pojazdy nie rozpadają się, gdy jedziemy ulicą, narażając siebie lub innych na niebezpieczeństwo. Dlatego potraktuj swoją inspekcję bezpieczeństwa tak poważnie, jak chciałbyś, aby robili to inni kierowcy.

 

 

 

0 0 votes
Twoja ocena