Co wybrać: ubezpieczenie assistance czy autocasco na godzinę?

Co wybrać: ubezpieczenie assistance czy autocasco na godzinę?

1 października, 2020 0 przez Rzeczoznawca od cen

Kierowcy podróżujący za granicę muszą szczególnie liczyć się z kosztami ewentualnych zdarzeń drogowych. Jeśli zatrzaśniemy kluczyki w aucie albo będziemy potrzebowali holowania, to bez ważnego assistance możemy za to słono zapłacić. Dodatkowo będziemy musieli szukać pomocy na własną rękę w obcym kraju. Czy podstawowy pakiet assistance wystarczy na zagraniczne wojaże? Czy lepiej kupić dedykowane ubezpieczenie assistance Europe czy też “autocasco na godzinę”?

Ubezpieczenie assistance – opcja dla często podróżujących

Assistance to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Obejmuje szeroko rozbudowany zakres pomocy kierowcom. Posiadacze tej polisy mogą liczyć na pomoc techniczną w razie awarii, kradzieży czy uszkodzenia. Mogą też korzystać z całodobowych linii informacyjnych. W takich sytuacjach, jak rozładowany akumulator, wlanie niewłaściwego paliwa do baku czy konieczności otwarcia auta (np.zagubione kluczyki), mogą skontaktować się z ubezpieczycielem, który w jak najszybszym czasie wezwie pomoc.

W ramach assistance można liczyć na wymianę koła czy holowanie do wybranego miejsca (najczęściej do 200 km). Trzeba jednak pamiętać, że każde ubezpieczenie assistance będzie inne – Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają różne oferty. Dlatego przed wyborem tej polisy dokładnie sprawdźmy, co i gdzie jest oferowane. Assistance przyda się osobom, które często podróżują i które nie chcą na własną rękę szukać pomocy w nagłych sytuacjach. Umowa ubezpieczenia zawierana jest zazwyczaj na 12 miesięcy.

Czym assistance Europe różni się od zwykłego ubezpieczenia assistance?

Podstawowe ubezpieczenie assistance obejmuje pomoc głównie w Polsce. Może obowiązywać poza granicami kraju, ale nie musi. Wszystko zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Każdy, kto podróżuje za granicę, może wykupić dedykowane ubezpieczenie assistance Europe – dzięki temu mamy pewność, że możemy liczyć na pomoc na terenie Europy w razie różnych zdarzeń.

Polisa assistance Europe zwyczajowo obejmuje holowanie auta z zagranicy, pomoc tłumacza oraz pomoc prawną, całodobową dostęp do polskiej infolinii, auto zastępcze, a nawet zameldowanie w hotelu w przypadku naprawy samochodu w danym miejscu. Podobnie jak w przypadku zwykłego ubezpieczenia assistance, w tym wariancie należy dokładnie zapoznać się z OWU.

Jak działa oferta autocasco na godzinę?

AC na godziny to nowa oferta w Polsce – takie ubezpieczenie można kupić dopiero od roku. To nowatorska propozycja, ale spełnia oczekiwania osób, które chcą ubezpieczyć auto tylko okazjonalnie. Jeśli jedziemy w dłuższą podróż albo w danym miesiącu planujemy sporo jeździć, a nie mamy wykupionego AC, możemy rozważyć autocasco na godziny. Taka polisa ważna jest od trzech godzin do 30 dni.

Działa w całej Europie, ale zawsze należy sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności. W tym przypadku AC na godzinę nie działa w Rosji, Białorusi czy na Ukrainie. Średnia cena takiego AC to ok. 30 zł za 6 h ubezpieczenia. Zakres ochrony jest taki, jak przy tradycyjnym autocasco i można go dowolnie rozszerzać dodatkowymi polisami.

Assistance, assistance Europe czy AC na godziny – co wybrać?

Wszystko zależy od tego, gdzie i jak często podróżujemy. Osoby podróżujące okazjonalnie po Europie mogą zadowolić się podstawowym ubezpieczeniem assistance, jeśli w jego zakres ochrony będą wchodziły wybrane kraje. Jeśli wybrana polisa nie ma ochrony zagranicznej, warto rozważyć kupno AC na godziny. W tym przypadku podstawą jest sprawdzenie, czy to ubezpieczenie na pewno obowiązuje w kraju, do którego się udajemy. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często w wyłączeniach odpowiedzialności podają zdarzenia w krajach wschodnich, dotyczy to zwłaszcza kradzieży.

Kierowcy, którzy jeżdżą po Europie służbowo albo często wyjeżdżają prywatnie poza Polskę, powinni wykupić ubezpieczenie assistance na Europę. Nie muszą wtedy martwić się o kupno pojedynczego AC na godziny na każdy wyjazd, a jednocześnie mają pewność, że mogą liczyć na wsparcie drogowo-informacyjne. Jak widać wszystko zależy od naszych potrzeb, ale jedno jest pewne: assistance to jedno z najbardziej przydatnych ubezpieczeń. Zarówno w Polsce, jak i poza nią.

0 0 votes
Twoja ocena