Benzyna, diesel czy gaz
16 września, 2018Decyzja o kupnie samochodu nigdy nie jest łatwa tym bardziej, że ostatnio ceny paliw są niema zastraszająco zmienne. Nie możemy przewidzieć które paliwo jest i będzie opłacalne. Do tego dochodzą celowe działania na niekorzyść konsumenta (producenci obniżają jakość by zarabiać na częściach i serwisie). Dlatego do problemu trzeba podejść pod kontem naszych zapotrzebowań np. ci którzy dużo jeżdżą w skali roku, bardziej będą zadowoleni z diesla niż z benzyny itd.
Benzyna, diesel czy gaz
LPG
Nie ma co ukrywać, ze jest to najekonomiczniejsze paliwo do naszych samochodów. Instalacja wykorzystuje mieszankę propanu i butanu, jednak samochód wymaga benzyny do prawidłowego działania (silnik wykorzystuje ją do procesu zapłonu i chłodzenia instalacji). Niestety rośnie koszt przeglądu i konserwacji auta, gdyż producenci obliczyli trwałości systemu na około 60 tysięcy kilometrów. W tak zwanym międzyczasie trzeba regularnie wymieniać zużyte komponenty i regulować komputerowo działanie instalacji.
Diesel
Silnik tego typu to solidność i niski koszt eksploatacji. Napęd diesla pali o połowę mniej niż jego benzynowy odpowiednik. Zwłaszcza jak porównamy koszty podczas „długich tras” albo w przeliczeniu na „wyjeżdżone” kilometry. Dzieje się tak ponieważ maksymalny moment obrotowy silników wysokoprężnych następuje przy niższych obrotach. Co powoduje, iż nie tylko spalamy mniej ale i jest mniej awarii. Niestety ostatnio by dostosować się do najnowszych przepisów związanych z normami ekologicznymi. Producenci byli zmuszeni wprowadzić wiele zmian w konstrukcji (np. filtr cząstek stałych), co odbiło w postaci usterek technicznych.
Benzyna
Samochody napędzane tym paliwem mają ważne cechy są po prostu tanie w zakupie a łatwiejszy w naprawie silnik ułatwia późniejsze serwisowanie. Osoby które poruszają się autem po mieście, na krótkie dystanse i dodatkowo oczekują samochodu niezawodnego i pewnego w eksploatacji. Na pewno będą wybierały ten typ napędzania swojego pojazdu.
Dodatkowo w przeciwieństwie do aut z instalacją LPG nie występują problemy z obniżeniem mocy silnika po pewnym czasie eksploatacji czy problemy z rozruchem jak w dieslu. Sporym minusem są natomiast ceny benzyny która zmienia się często (głównie zwiększa).
Podsumowanie
Wady i zalety samochodów napędzanych różnymi paliwami to pomocna wskazówka przy zakupie. Najważniejsze jest jakim budżetem dysonujemy i w jakim celu chcemy wykorzystywać auto. Samochód na benzynę to równowaga pomiędzy solidności i ekonomicznością. Diesel świetnie sprawdzi się w trasach i jako samochód na dłuższy czas eksploatacji. LPG natomiast jest dla ludzi myślących o oszczędnościach w eksploatacji.
Artykuł powstał dzięki portalowi Kredyty Kołobrzeg