Auto używane? Obowiązkowo pełna inspekcja!

Auto używane? Obowiązkowo pełna inspekcja!

30 lipca, 2020 0 przez Rzeczoznawca od cen

Kto oglądał serial “Czterdziestolatek” ten wie, że według Pana Władka (antypicownika) “Nie ma dobrych samochodów”. Picowanie aut do sprzedaży to nadal powszechna praktyka wśród nieuczciwych sprzedawców. Dzisiaj jednak możemy się przed tym chronić, dzięki specjalistom, którzy mogą sprawdzić co działo się z pojazdem, przed przejściem w nasze ręce.

Profesjonalna inspekcja używanego samochodu – warto?

W obecnej dobie, możliwości wymiany informacji i wyszukiwania okazji, wielu nieuczciwych sprzedawców szuka tylko możliwości do szybkiego i dobrego zarobku, przy jednocześnie małym wkładzie własnym. To właśnie takie “perełki” okazują się zmorą rynku aut używanych. Co prawda po numerze VIN można sprawdzić historię pojazdu, ale nie zawsze jest w niej wszystko ujęte. Dodatkowo, by wykryć niektóre usterki, trzeba być specjalistą, ponieważ odpowiednio zamaskowanych, przeciętny Kowalski nie zauważy. Wtedy to, można wejść na prawdziwą finansową minę, która sprawi że możemy zrazić się modelu bądź marki auta. Warto więc zainwestować w kogoś kto sprawdzi auto przed zakupem i rzetelnie określi jego faktyczny stan. W końcu lepiej wydać drobniejszą sumę przed zakupem na profesjonalne oględziny, jak zdecydowanie większą po na wszechstronnego mechanika.

Sam sobie nie poradzę z inspekcją samochodu?

Nie wątpimy w Twoje możliwości, lecz nie wątpimy także w spryt nieuczciwych sprzedawców. Podjęcie się samodzielnie oględzin pojazdu to wbrew pozorom niełatwa sprawa. Nie każdy jest mechanikiem/blacharzem/lakiernikiem, i nie każdy posiada odpowiedni sprzęt do dokładnych oględzin. Tym samym tylko to co uda nam się zobaczyć/poczuć/usłyszeć musi nam wystarczyć za ocenę stanu. Można wspomóc się chociażby miernikiem lakieru, ale brak fachowych umiejętności obsługi tego urządzenia będzie sprawiał, że będziemy otrzymywać mylne pomiary. Również podpięcie samochodu pod komputer z ogólnodostępnym oprogramowaniem, nie pokaże nam wszystkich parametrów, które mogą dać nam dokładniejszą wiedzą o np. pracy silnika, klimatyzacji. Jak się okazuję, czasami nie tylko stan techniczny jest problemem, ale także prawny, o czym zdarza się przekonać kupcowi po podpisaniu umowy.

Jak się przed tym ustrzec?

Przede wszystkim nie możemy “kupować oczami”. To najczęściej popełniany błąd przez nabywców aut używanych. Nie zawsze błyszczący lakier jest oznaką dobrego stanu pojazdu. Korzystając z usługi firmy zajmującej się inspekcją samochodów używanych, mamy pewność, że pojazd zostanie sprawdzony rzetelnie i bez zbędnych emocji towarzyszących zakupowi. Dodatkowo taka firma sporządzi szczegółowy raport, dzięki któremu będziesz mógł zapoznać się dokładnie ze stanem faktycznym samochodu. Jest to bezpieczne i wygodne, gdyż nie musisz być obecny przy dokonywaniu inspekcji, choć jeżeli chcesz, możesz. Warto przy wyborze spojrzeć także na referencje, by wiedzieć czy kierujemy swoje kroki we właściwym kierunku.

Jak widać zakup używanego samochodu nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Warto też dla tego skorzystać z pomocy kogoś, kto znacząco ułatwi nam tę sprawę.

0 0 votes
Twoja ocena